Data/Czas
Data: 17/04/2021
Czas: 18:00 - 20:00


W świecie muzyki nowej
Transmisja koncertu na żywo na naszym kanale YouTube 17.04.2021r. o godz. 18:00

Neo Electric Quartet

Wykonawcy:
Neo Electric Quartet w składzie:
Karolina Piątkowska – Nowicka – 1 skrzypce,
Paweł Kapica – 2 skrzypce,
Michał Markiewicz – altówka,
Krzysztof Pawłowski – wiolonczela,
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie:
Koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną Aleksandra Kościowa
oraz autorskie elektroniczne kompozycje NeoQuartet

 

Neo Electric Quartet to unikatowy projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych.
Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze. Jedyną granicą jest wyobraźnia artystów.
Neo Electric Quartet to twórcze poszukiwania muzyków NeoQuartet, eksperymenty, improwizacje oraz zabawa najnowszą technologią.
Podstawowe instrumentarium: – elektryczne instrumenty smyczkowe MIDI, zrobione na zamówienie przez artystę lutnika Sławomira Gańca – syntezatory gitarowe Roland GR55 – syntezatory gitarowe Boss SY – 300 – Loop Station Boss RC-300 – wzmacniacze akustyczne AER COMPACT 60 III – i wiele innych!
Do projektu zapraszani są również kompozytorzy, którzy tworzą muzykę na ten unikatowy skład. Do tej pory napisali dla Neo Electric Quartet: Kamil Kosecki, Piotr Peszat, Grzegorz Pieniek, Jerzy Kornowicz, Peter Machajdik, Rafał Zapała, Aleksander Kościów, Laure M. Hiendl.

W pierwszej części koncertu NeoQuartet zaprezentuje pół godzinny program złożony z autorskich elektronicznych kompozycji grupy, które znalazły się na płycie Neo Electric Quartet wydanej na początku 2021 roku.
Druga część koncertu to wspólne wykonanie przez trójmiejski kwartet oraz Radomską Orkiestrę Kameralną „Koncertu na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną”. Utwór dedykowany jest muzykom NeoQuartet i napisany jest przez jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów Aleksandra Kościowa. Jest to pierwsza w historii muzyki kompozycja napisana na taki skład, którą kompozytor ujmuje w następujących słowach: „dzieło, w swojej podstawowej naturze jednoczęściowe, najlepiej będzie rzeczywiście porównać do krajobrazu – tyle że krajobrazu tzw. „planety ziemiopodobnej” w tym sensie, że przy zachowaniu percypowalnych „naszymi” czytnikami parametrów formalnych zarówno z orbity (w ujęciu makroformalnym) jak i z powierzchni (czyli już z poziomu wsłuchania w szczegół, rozumiany jako element fakturalnej i dźwiękowej „rzeźby terenu”) będzie zapraszać odważnych bądź ciekawskich obserwatorów do przebycia pozornie nieograniczonej, a w rzeczywistości – logicznie i geologicznie zwartej materii fonicznie nowej”.

NeoQuartet

NEOQUARTET (Gdańsk) to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Tworzą go: Karolina Piątkowska – Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka), Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). Artyści za swój cel stawiają sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. NeoQuartet jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2018. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki).
Zespół ma na koncie dziesięć płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni. Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery. Projekt Neo Electric Quartet jest unikatowym zjawiskiem na światowej scenie muzyki nowej.
NeoQuartet koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami (Ukraina, Szwajcaria, Rosja, Włochy, Litwa, Francja, Chiny, Finlandia, Estonia, Niemcy, Dania, Szwecja, Słowacja, Wielka Brytania, Korea Południowa, Japonia, USA – Carnegie Hall). Zespół jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012. Impreza odbywa się w Gdańsku i corocznie patronuje jej wybitny kompozytor. Zespół gościł już Pawła Szymańskiego, Elżbietę Sikorę, Cezarego Duchnowskiego, Pawła Mykietyna, Joannę Bruzdowicz, Pierre’a Jodlowski, Wojciecha Blecharza, Gwyna i Alwynne Pritchard.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij