Data/Czas
Data: 20/04/2024
Czas: 18:00 - 20:00


Rozświetlona noc – Poznaj swoją orkiestrę
Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela,
Jakub Wójcicki – tuba; uczeń ZSM w Radomiu, laureat Grand Prix na XIV Szkolnym Konkursie Na Wykonanie Utworu z Orkiestrą,
Jurek Dybał – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.:
Arvo Paert – Fratres (w opracowaniu na wiolonczelę i smyczki), Arnold Schoenberg – Verklärte Nacht

Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 22 zł
II strefa –  bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł
Cena biletu w karnecie: 18 zł (min. 5 koncertów)

Arkadiusz Dobrowolski urodził się w Gdańsku. Ukończył  Państwową Szkołę Muzycznej st. Podstawowego i Licealnego w Gdańsku w klasie prof. Jadwigi Ewald (dyplom z wyróżnieniem), oraz Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza. W 2003\04 studiował w „Hochschule fur Musik und Theater” w Hannowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. W 2016 roku uzyskał stopień doktora w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych m.in.: I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu, I nagrody Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Pierre’a Lantiera na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Pierre’a Lantiera w Paryżu, III nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Portschach (Austria), III nagrody oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. B. Viottiego w Vercelli we Włoszech.  Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in.: „International Sommer – Akademie Lenk ” i „Sommer – Meisterkurse” w Szwajcarii, „XII Internationale Sommerakademie Prag – Wien – Budapest”w Austrii, a także w „Trondheim Chamber Music Festival and Academy 2002″ w Norwegii, oraz ” Stern Music Workshop”, który odbył się w Carnegie Hall w Nowym Yorku. Jako solista współpracował m. in. z Orkiestrą Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Śląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Szczecińską, oraz „Tiroler Sinfonieorchester” w Insbrucku. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, Radia Gdańsk, Austriackiego Radia ORF, Radia Łódź, a także TVP, TVN, i Amerykańskiej Stacji Telewizyjnej FOX 8. W 2003 r. nagrał dla wytwórni DUX wraz z Triem Polskim i francuskim klarnecistą J. M. Fessardem „Kwartet na koniec czasów” Oliviera Messiaena. Jest współtwórcą i wiolonczelistą Weinberg Piano Trio. Prowadzi intensywną działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Łodzi , oraz Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu i Łodzi. Jego uczniowie są laureatami ponad czterdziestu nagród na konkursach zagranicznych i krajowych.

Jerzy Dybał – dyrygent. Ceniony dyrygent, animator życia kulturalnego i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia w latach 2014–2022. Dyryguje takimi orkiestrami jak: Beethoven Orchester Bonn, Radio Symphonie Orchester Wien, Tonkünstler Orchester, Wiener Kammer-Orchester, Wiener Concert-Verein, Stuttgarter Kammerorchester, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestra, Filharmonii w Monte Carlo, Teatro di San Carlo w Genui, Orchestra Sinfonica Siciliana, Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii w Brnie, Concerto Köln, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Śląska Orkiestra Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna Leopoldinum i Orkiestra Symfoniczna NFM oraz orkiestrami filharmonii w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku czy też Operą Krakowską. Repertuar operowy dyrygenta obejmuje dzieła kompozytorów od Telemanna i Glucka, Mozarta, przez Donizettiego, Dvořáka; do współczesnych unikatów Frieda i Nymana. Poprowadził produkcję Opery Wiedeńskiej Kinderring z muzyką Richarda Wagnera. Współpracuje z tak wybitnymi muzykami jak: Gidon Kremer, Julian Rachlin, Gábor Boldoczki, Maurice Steger, Angela Hewitt, Katia i Marie  Labeque, Lawrence Power, Martin Grubinger, Erwin Schrott, Tomasz Konieczny, Konstanty Andrzej Kulka, Cameron Carpenter czy Xavier de Maistre. Dyrygował m.in. pierwszym polskim wykonaniem Adagia na smyczki i Muzyki na smyczki, flety proste, marimbę i perkusję Krzysztofa Pendereckiego oraz uczestniczył w prawykonaniu kwintetu Kartki z nienapisanego dziennika, jak również Duo concertante tego kompozytora. Dyrygował też polską premierą (w serii światowych prawykonań) jego Concertino per tromba e orchestra. Album z nagraniem tego utworu dla Sony Classical otrzymał prestiżową nagrodę International Classical Music Award. Dybał objął również kierownictwo muzyczne nad owacyjnie przyjętym wystawieniem opery Ubu Król Pendereckiego w Operze Śląskiej. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Artysta oddał muzyczny hołd  swojemu Mistrzowi w trakcie oficjalnych  uroczystości pogrzebowych dyrygując jego kompozycjami. Wśród najważniejszych wydarzeń związanych z twórczością Pendereckiego po jego odejściu należy zaliczyć pierwsze światowe wykonanie Fragmentów Opery Fedra Krzysztofa Pendereckiego w autorskim opracowaniu dyrygenta z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Jurek Dybał jest dwukrotnym laureatem Nagrody Muzycznej Fryderyk, laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bytomia, Złotej Maski, Nagrody Prezydent Zabrza oraz Nagrody im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy dyrygent operowy. W ostatnim czasie objął kierownictwo merytoryczno-artystyczne nad rezydencją Orkiestry NUSO z Charkowa w Polsce oraz związał się z Radomską Orkiestrą Kameralną jako jej pierwszy dyrygent.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij