Data/Czas
Data: 18/05/2024
Czas: 18:00 - 20:00


Mahler o miłości 
Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Ulrike Helzel – mezzo sopran,
Jurek Dybał – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.:
G. Mahler – Rückert Lieder, F. Schubert – kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”  w opracowaniu na smyczki Gustava Mahlera

Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 22 zł
II strefa –  bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł
Cena biletu w karnecie: 18 zł (min. 5 koncertów)

Ulrike Helzel – niemiecka mezzosopranistka studiowała śpiew w Musikhochschule Leipzig u profesor Christy Kern-Pöschel. Ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach wokalnych, m.in. na Konkursie Dvoraka w Karlowych Warach w 1990 r., została nagrodzona przez Fundację Ryszarda Wagnera i otrzymała Nagrodę Handla w Halle (1995). Ulrike Helzel została członkinią Opery w Halle (1993-96), gdzie występowała jako Donna Elvira w Don Giovannim, Angelina w La Cenerentola, w kilku operach George’a Friderica Handla, takich jak Giulio Cesare / Sesto, Orlando / Medoro i Semele / Ino oraz Kaiser Von Atlantis / Trommler Ullmanna. Od 1996 roku jest członkinią Opery Niemieckiej w Berlinie, gdzie śpiewała m.in. Cherubina w Weselu Figara W.A. Mozarta, Oktawiana w Walerze Różyczki, Dorabelli w Cosi Fan Tutte W.A. Mozarta, Hänsela w Jasia i Małgosi Engelberta Humperdincka, Wellgundy w Złocie Renu i Zmierzchu. , Nancy w Martie Flotowa, Agnese w Beatrice di Tenda Belliniego, Siébel w Fauście Charlesa Gounoda, Fenena w Nabucco, Page Urban w Hugenotach Meyerbeera, Fuchs w Das Schlaue Füchslein i Orfeusz w Orfeuszu i Eurydyce. Z sukcesem gościnnie wystąpiła: Angelina w La Cenerentola w Teatrze w Bazylei, Donna Elvira w Don Giovannim W.A. Mozarta, Carmen w Carmen Georgesa Bizeta i Sméraldine w Die Liebe Zu Den Drei Orangen w berlińskiej Comique Opera. Opera w Halle zaprosiła ją na nową inscenizację Carmen Georgesa Bizeta, Opera Brukselska dla Cherubina w Weselu Figara i Opera Nederlandse dla Zauberflöte. W 2002 roku zadebiutowała w Bawarskiej Operze Państwowej w roli Hänsel w Hänsel und Gretel i została ponownie zaproszona do występów w Zauberflöte W.A. Mozarta oraz w Gymnasiast/Groom w nowej inscenizacji Lulu. Ulrike Helzel śpiewała w wielu oratoriach w całej Europie, w Japonii i USA. Pod batutą Petera Schreiera śpiewała J.S. Msza h-moll Bacha (BWV 232) (Festival Sion) i Pasja według św. Mateusza (BWV 244) w Monachium. Z Jirim Koutem zaśpiewała L.v. IX Symfonia Beethovena i repertuar koncertowy Dmitrija Szostakowicza pod batutą Christiana Thielemanna L.v. Missa Solemnis Beethovena w Berlinie, Bonn i Kolonii. Zapraszana była do realizacji Requiem W.A. Mozarta, Proroków K. Weilla i Estery Lidartiego na Festiwalu Radio France Montpellier, do roli Judith w Zamku Sinobrodego Béli Bartóka z Nationaal Jeugd Orkest do Amsterdamu, Berlina, Hanoweru, Frankfurtu i Paryża oraz na Festiwal Muzyczny w Dreźnie zaśpiewał Pucka w Oberonie Webera. Do ważnych planów na przyszłość należą: Zaproszenia do Bawarskiej Opery Państwowej, Opery w Brunszwiku i Opery Comique w Berlinie. Na Festiwalu w Bayreuth 2006 Ulrike Helzel zaśpiewa Wellgunde w Złocie Renu i Götterdämmerung, a wraz z MDR Leipzig zaśpiewa Andreę Chenier pod batutą Fabio Luisiego.

Jerzy Dybał – dyrygent. W latach 2018-2021 dyrektor orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. Prowadzi grupę kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej im. J.I. Paderewskiego. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego. Działalność koncertową rozpoczął w wieku 15 lat stając się najmłodszym członkiem „Gustav Mahler Jugendorchester”, w której grał z dyrygentami, którymi byli m.in.: Claudio Abbado, Neville Marriner, Bernard Haitink. Jest laureatem konkursów kontrabasowych oraz konkursu instrumentów smyczkowych o stypendium „Yamaha Music Foundation of Europe”. W latach 1996 – 2001 był stałym współpracownikiem ”Sinfonii Varsovii” oraz „Polskiej Orkiestry Kameralnej” a następnie (2001-2003) kontrabasistą „Monachijskiej Filharmonii”. Członek założyciel „Mahler Chamber Orchestra”, powstałej z inicjatywy Claudio Abbado. Współpracował również z Orkiestrą Radia Bawarskiego – „Simphonieorchester des Bayerischen Rundfunks”. Obecnie jest „Stimmführerem” grupy kontrabasów Filharmoników Wiedeńskich oraz Orkiestry Opery Wiedeńskiej. Jako solista oraz kameralista koncertuje z takimi orkiestrami i zespołami jak: Orkiestra Kameralna Wratislavia, „Kwartet Śląski”, zaś wśród jego partnerów muzycznych znajdują się: Chee-Yun, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Piotr Pławner, Wadim Brodski, Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Władysław Kłosiewicz czy Tytus Wojnowicz. Wystąpił m.in. na: ”Festiwalu Muzycznym w Łańcucie”, ”Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena”, ”Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju” i innych. Za nagrania płytowe został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Muzyczną Fryderyk, zaś jedno z jego nagrań (z K.A. Kulką) uzyskało status „Platynowej Płyty”. W kręgu zainteresowań artysty znajduje się również stylowe wykonawstwo muzyki dawnej. W tej dziedzinie współpracował z m.in. z dyrygentami Trevorem Pinnockiem oraz Marc Minkowskim.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij