Data/Czas
Data: 18/05/2024
Czas: 18:00 - 20:00


Mahler o miłości 
Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Ulrike Helzel – mezzosopran,
Jurek Dybał – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.:
G. Mahler – Rückert Lieder, F. Schubert – kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”

Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 22 zł
II strefa –  bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł
Cena biletu w karnecie: 18 zł (min. 5 koncertów)

Ulrike Helzel – niemiecka mezzosopranistka studiowała śpiew w Musikhochschule Leipzig u profesor Christy Kern-Pöschel. Ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach wokalnych, m.in. na Konkursie Dvoraka w Karlowych Warach w 1990 r., została nagrodzona przez Fundację Ryszarda Wagnera i otrzymała Nagrodę Handla w Halle (1995). Ulrike Helzel została członkinią Opery w Halle (1993-96), gdzie występowała jako Donna Elvira w Don Giovannim, Angelina w La Cenerentola, w kilku operach George’a Friderica Handla, takich jak Giulio Cesare / Sesto, Orlando / Medoro i Semele / Ino oraz Kaiser Von Atlantis / Trommler Ullmanna. Od 1996 roku jest członkinią Opery Niemieckiej w Berlinie, gdzie śpiewała m.in. Cherubina w Weselu Figara W.A. Mozarta, Oktawiana w Walerze Różyczki, Dorabelli w Cosi Fan Tutte W.A. Mozarta, Hänsela w Jasia i Małgosi Engelberta Humperdincka, Wellgundy w Złocie Renu i Zmierzchu. , Nancy w Martie Flotowa, Agnese w Beatrice di Tenda Belliniego, Siébel w Fauście Charlesa Gounoda, Fenena w Nabucco, Page Urban w Hugenotach Meyerbeera, Fuchs w Das Schlaue Füchslein i Orfeusz w Orfeuszu i Eurydyce. Z sukcesem gościnnie wystąpiła: Angelina w La Cenerentola w Teatrze w Bazylei, Donna Elvira w Don Giovannim W.A. Mozarta, Carmen w Carmen Georgesa Bizeta i Sméraldine w Die Liebe Zu Den Drei Orangen w berlińskiej Comique Opera. Opera w Halle zaprosiła ją na nową inscenizację Carmen Georgesa Bizeta, Opera Brukselska dla Cherubina w Weselu Figara i Opera Nederlandse dla Zauberflöte. W 2002 roku zadebiutowała w Bawarskiej Operze Państwowej w roli Hänsel w Hänsel und Gretel i została ponownie zaproszona do występów w Zauberflöte W.A. Mozarta oraz w Gymnasiast/Groom w nowej inscenizacji Lulu. Ulrike Helzel śpiewała w wielu oratoriach w całej Europie, w Japonii i USA. Pod batutą Petera Schreiera śpiewała J.S. Msza h-moll Bacha (BWV 232) (Festival Sion) i Pasja według św. Mateusza (BWV 244) w Monachium. Z Jirim Koutem zaśpiewała L.v. IX Symfonia Beethovena i repertuar koncertowy Dmitrija Szostakowicza pod batutą Christiana Thielemanna L.v. Missa Solemnis Beethovena w Berlinie, Bonn i Kolonii. Zapraszana była do realizacji Requiem W.A. Mozarta, Proroków K. Weilla i Estery Lidartiego na Festiwalu Radio France Montpellier, do roli Judith w Zamku Sinobrodego Béli Bartóka z Nationaal Jeugd Orkest do Amsterdamu, Berlina, Hanoweru, Frankfurtu i Paryża oraz na Festiwal Muzyczny w Dreźnie zaśpiewał Pucka w Oberonie Webera. Do ważnych planów na przyszłość należą: Zaproszenia do Bawarskiej Opery Państwowej, Opery w Brunszwiku i Opery Comique w Berlinie. Na Festiwalu w Bayreuth 2006 Ulrike Helzel zaśpiewa Wellgunde w Złocie Renu i Götterdämmerung, a wraz z MDR Leipzig zaśpiewa Andreę Chenier pod batutą Fabio Luisiego.

Jerzy Dybał – dyrygent. Ceniony dyrygent, animator życia kulturalnego i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia w latach 2014–2022. Dyryguje takimi orkiestrami jak: Beethoven Orchester Bonn, Radio Symphonie Orchester Wien, Tonkünstler Orchester, Wiener Kammer-Orchester, Wiener Concert-Verein, Stuttgarter Kammerorchester, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestra, Filharmonii w Monte Carlo, Teatro di San Carlo w Genui, Orchestra Sinfonica Siciliana, Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii w Brnie, Concerto Köln, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Śląska Orkiestra Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna Leopoldinum i Orkiestra Symfoniczna NFM oraz orkiestrami filharmonii w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku czy też Operą Krakowską. Repertuar operowy dyrygenta obejmuje dzieła kompozytorów od Telemanna i Glucka, Mozarta, przez Donizettiego, Dvořáka; do współczesnych unikatów Frieda i Nymana. Poprowadził produkcję Opery Wiedeńskiej Kinderring z muzyką Richarda Wagnera. Współpracuje z tak wybitnymi muzykami jak: Gidon Kremer, Julian Rachlin, Gábor Boldoczki, Maurice Steger, Angela Hewitt, Katia i Marie  Labeque, Lawrence Power, Martin Grubinger, Erwin Schrott, Tomasz Konieczny, Konstanty Andrzej Kulka, Cameron Carpenter czy Xavier de Maistre. Dyrygował m.in. pierwszym polskim wykonaniem Adagia na smyczki i Muzyki na smyczki, flety proste, marimbę i perkusję Krzysztofa Pendereckiego oraz uczestniczył w prawykonaniu kwintetu Kartki z nienapisanego dziennika, jak również Duo concertante tego kompozytora. Dyrygował też polską premierą (w serii światowych prawykonań) jego Concertino per tromba e orchestra. Album z nagraniem tego utworu dla Sony Classical otrzymał prestiżową nagrodę International Classical Music Award. Dybał objął również kierownictwo muzyczne nad owacyjnie przyjętym wystawieniem opery Ubu Król Pendereckiego w Operze Śląskiej. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Artysta oddał muzyczny hołd  swojemu Mistrzowi w trakcie oficjalnych  uroczystości pogrzebowych dyrygując jego kompozycjami. Wśród najważniejszych wydarzeń związanych z twórczością Pendereckiego po jego odejściu należy zaliczyć pierwsze światowe wykonanie Fragmentów Opery Fedra Krzysztofa Pendereckiego w autorskim opracowaniu dyrygenta z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Jurek Dybał jest dwukrotnym laureatem Nagrody Muzycznej Fryderyk, laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bytomia, Złotej Maski, Nagrody Prezydent Zabrza oraz Nagrody im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy dyrygent operowy. W ostatnim czasie objął kierownictwo merytoryczno-artystyczne nad rezydencją Orkiestry NUSO z Charkowa w Polsce oraz związał się z Radomską Orkiestrą Kameralną jako jej pierwszy dyrygent.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij