Data/Czas
Data: 18/12/2021
Czas: 18:00 - 20:00


Pieśni z krainy trzech religii – Koncert gwiazdkowy 2021
Sala koncertowa R.O.K.

Gerard Edery

Wykonawcy:
Gerard Edery
– wokal, gitara,
ROK Duo – Marcin David Król i Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce),
Radomska Orkiestra Kameralna.

W programie:
barwna muzyka sefardyjska w autorskich aranżacjach na głos, gitarę i orkiestrę kameralną

Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł
II strefa –  bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł
Cena biletu w karnecie: 16 zł (min. 5 koncertów)

W nowym programie Gerard Edery, Radomska Orkiestra Kameralna i ROK Duo zaprezentują nowe aranżacje orkiestrowe utworów pochodzących z basenu Morza Śródziemnego. Pieśni w językach ladino, portugalskim, hebrajskim, hiszpańskim, arabskim, francuskim, greckim, włoskim i tureckim. Ten eklektyczny program ukazuje bogatą, wzajemną inspirację w muzyce pomiędzy chrześcijanami, muzułmanami i żydami, a także przedstawia kulturowe dziedzictwo, które ukazuje możliwość współistnienia, szacunku i pokoju między wszystkimi ludźmi.

Gerard Edery – urodzony w Casablance i wychowany w Paryżu i Nowym Jorku. Gerard ukończył prestiżową Manhattan School of Music z tytułem licencjata i magistra w zakresie wykonawstwa operowego i zaśpiewał ponad trzydzieści ról w zespołach operowych w całych Stanach Zjednoczonych. Powszechnie uważany za mistrza śpiewu i gitary. Gerard ma do dyspozycji niezwykłą gamę etnicznych stylów i tradycji ludowych z całego świata. Nie tylko regularnie odkrywa i przechowuje pieśni, historie i melodie z Europy, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i starożytnej Persji, ale dodaje energii do tych repertuarów, interpretując je dla współczesnej publiczności i współpracując z uznanymi muzykami. Jego specjalna marka world music fusion nagradza autentyczność i uznanie dla tego, jak odmienne kultury nakładają się na siebie, są równoległe i często zapożyczają się od siebie. Czołowy folklorysta, Gerard jest jednym z najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie muzyki sefardyjskiej diaspory i laureatem Sefardic Musical Heritage Award oraz stypendium Meet the Composer za swoje oryginalne pieśni.
Repertuar wielokulturowy
Jeden z najwybitniejszych światowych ekspertów w szeroko pojętej muzyce sefardyjskiej diaspory (w tym repertuar z kręgów judeo-arabskich, judeo-hiszpańskich, argentyńskich, środkowo-wschodnich, północnoeuropejskich i wschodnioeuropejskich). Gerard stworzył wiele ekscytujących oraz charakterystycznych koncertów na żywo, które on i jego współpracownicy i zespoły regularnie grają na całym świecie:
– DWIE WIARY, JEDEN GŁOS (z wokalistką Marią Krupoves) śledzi wędrówki muzyki sefardyjskiej od średniowiecznej Hiszpanii po współczesną Europę Wschodnią;
– EDERY SINGS YUPANQUI prezentuje pieśni Atahualpy Yupanqui uważanego za jednego z najbardziej wpływowych argentyńskich muzyków i poetów ludowych XX wieku;
– Jego multimedialny koncert, SPIRIT OF SEPHARAD: From Casbah to Caliphate, bada wszystkie bogate wątki kulturowe, które wpłynęły na Żydów sefardyjskich/mizrahickich od Złotego Wieku w średniowiecznej Hiszpanii do współczesności. Ten zadziwiający program podkreśla wspólne melodie wielu kultur i trzech podstawowych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Sugeruje, że żadna kultura nigdy nie była naprawdę samotna;
– MINSTREL I OPOWIEŚNIK (z artystą słowa mówionego Peninnah Schram) wydobywa na światło dzienne fascynujące historie i pieśni z ustnych tradycji aszkenazyjskich i sefardyjskich;
Jako wykonawca
Najważniejsze wydarzenia z bogatej kariery Gerarda obejmują występy w Zankel Hall (Carnegie Hall), Alice Tully Hall, Lincoln Center Out-of-Doors, Merkin Concert Hall , Florence Gould Hall i ONZ w Nowym Jorku i Genewie, Victoria Hall w Genewie, The Kimmel Center w Filadelfii, Royce Hall w LA, The Smithsonian Institute w Waszyngtonie, Seiji Ozawa Hall w Tanglewood, Fez International Festival of Sacred Music w Maroku, Festival Cervantino w Meksyku, Jewish Music Festival w Amsterdamie gdzie wystąpił na inauguracyjnym koncercie galowym w zabytkowej Synagodze Portugalskiej oraz zasiadał w jury konkursu muzycznego. Występował także na Wilnie International Folk Festival, Pax Sacred Music Festival i Klaipeda Concert Series (z orkiestrą kameralną) na Litwie;na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej, Zachor Music Festival w Białymstoku oraz w Warszawskiej Akademii Muzycznej w Polsce. Szczególnie zaszczycony był występem podczas obchodów 300-lecia Synagogi Bevis Marks, najstarszej synagogi sefardyjskiej w Wielkiej Brytanii.
Jako pedagog
Gerard był aktywnym pedagogiem przez wiele lat. Był wyróżnionym artystą w serii Musical Explorers Carnegie Hall, 92nd Street Y Educational Outreach Program, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum of Art, Center for Jewish History, LIMMUD w Warwick w Wielkiej Brytanii oraz dla Spirit of Fez zasięg edukacyjny w Royce Hall w Los Angeles, żeby wymienić tylko kilka. Pracował również jako wykładowca w niepełnym wymiarze godzin w Manhattan School of Music, American Institute of Guitar i Hebrew Arts School w Nowym Jorku. Prowadził również warsztaty, kursy mistrzowskie i rezydencje artystów na 92nd St. Y and Columbia University (NYC), University of Judaism (LA), University of Guanajuato (Meksyk), McGill University (Montreal) i Simpson College ( Des Moines), a także w synagogach i JCC w całych Stanach Zjednoczonych
Zapisy Sefarad
Sefarad Records, które Gerard założył w 1991 roku, to współczesne przedsiębiorstwo muzyczne, które produkuje nagrania i koncerty na żywo etnicznej muzyki ludowej z niezwykle zróżnicowanego repertuaru obejmującego wiele stuleci i kultur. Wydał 16 płyt CD w tej wytwórni, a także bardzo ceniony Sefardyjski Śpiewnik.

ROK Duo

W skład ROK Duo wchodzi dwóch skrzypków: Lucjan Szaliński – Bałwas oraz Marcin David Król. Zespół posiada bardzo szeroki i różnorodny repertuar, od muzyki klasycznej, poprzez muzykę filmową, etno i musical, aż po muzykę rockową.
Wykonawcy chętnie umieszczają w programach swoich koncertów muzykę filmową i aranżacje utworów rockowych, jak i liczne utwory muzyki klasycznej, również polskich kompozytorów jak na przykład: Dawida Lubowicza, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Weinberga, Eweliny Nowickiej. Możemy usłyszeć także kompozycje inspirowane muzyką etniczną z różnych regionów świata, w tym również żydowską i arabską, co jest przejawem poszukiwań indywidualnego brzmienia z wykorzystaniem nie tylko melodii z rozmaitych tradycji muzycznych, lecz także wykorzystaniem różnych, czasem nietypowych, technik gry na skrzypcach.

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij