Data/Czas
Data: 15/07/2022 - 17/07/2022
Czas: 18:00 - 20:00


Harvey Hope – Koncerty na Słowacji 

Wykonawcy:
Jakub Kościuszko – gitara,
Szymon Morus – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie:
utwory Harveya Hope’a oraz polski akcent – Orawa Wojciecha Kilara.

Koncerty:
Trencianskie Teplice – 15.07.2022, godz. 18.30, po Mszy, kościół św. Stefana

Modra – 17.07.2022, godz. 19.00, dawny kościół ewangelicko-augsburski, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Modra
Główny organizator – Centrum Kultury (Kulturne Centrum) w Modrej.

Koncerty na Słowacji (Trencianskie Teplice i Modra) to doskonała okazja do promocji muzyki Harveya Hope’a, a także świeżo wydanej płyty pt. „Music of Harvey Hope”. Na płycie znalazło się aż 11 utworów Harveya Hope’a w wykonaniu: Jakuba Kościuszko – gitara, Szymona Morusa – dyrygent oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Harvey Hope (1943 – 2014) – angielski muzyk, gitarzysta, kompozytor, konsultant historyczny „Classical Guitar”, pedagog, pisarz i kolekcjoner, członek Królewskiego Towarzystwa Muzycznego. Był czołowym autorytetem w dziedzinie gitary barokowej oraz wirtuozem dającym publiczności unikalną możliwość usłyszenia i podziwiania rzadkich instrumentów spotykanych głównie w muzeach. Recitale, płyty, nagrania dla radia i telewizji wczesnej muzyki gitarowej wykonywanej na oryginalnych siedemnastowiecznych instrumentach to dorobek jego międzynarodowej kariery.  Współpracował z wieloma znanymi orkiestrami jak London Philharmonic, BBC Concert Orchestra, Royal Ballet, a także komponował muzykę dla Royal Shakespeare Company, BBC Symphony Orchestra, programów telewizyjnych oraz muzykę filmową. Harvey Hope koncertował na całym świecie, jednak kraje Europy Środkowej i Wschodniej darzył szczególnym sentymentem, zwłaszcza Polskę i Czechy. Po raz pierwszy zawitał tu na początku lat dziewięćdziesiątych i wracał bardzo często przez ponad dwadzieścia lat, wykonując recitale m.in. w Pradze, Kutnej Horze, Mikulovie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Lublinie. Koncertował, prezentując wspaniałą muzykę i wyjątkowe instrumenty, a także nawiązywał przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwały wiele lat. Lubelscy melomani wciąż wspominają jego koncerty z 1999, 2001 i 2005 roku. Ceniony przede wszystkim jako znakomity instrumentalista, był także utalentowanym kompozytorem. Jego utwory są emocjonalne, romantyczne i romantyzujące, czarujące, osobiste i „malownicze”. Wiele z nich nie było jeszcze wykonywanych – jak do tej pory pozostają nieodkryte. Nieustannie absorbowało go wiele projektów. Pracowity i kreatywny, odszedł zbyt wcześnie, pozostawiając kilka z nich niedokończonych – książki i płyty czekały na wydanie, a muzyka na swoich wykonawców. I don’t want to die yet, I haven’t finished my projects… Te słowa to jego dziedzictwo, testament i motto.

Jakub Kościuszko

Jakub Kościuszko – gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego. Naukę gry na gitarze kontynuował w klasie maestro Zorana Dukića w haskim Królewskim Konserwatorium Muzycznym. Udoskonalał też swoje umiejętności techniczne i interpretacyjne biorąc udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez takie sławy jak: Roberto Aussel, Abel Carlevaro, Oscar Ghiglia, Pavel Steidl i Scott Tennant. Zdobywał cenne laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. W roku 2010 na przykład, podczas Accademia Musicale Chigiana w Sienie otrzymał dyplom z wyróżnieniem i stypendium Oscara Ghigli. Stopień doktora sztuk muzycznych uzyskał we wrocławskiej akademii w roku 2016. Występował m.in. z orkiestrami filharmonii szczecińskiej, świętokrzyskiej, zielonogórskiej i łomżyńskiej. Koncertował w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, na Słowacji i we Włoszech podczas festiwali muzycznych w Douai, Łodzi, Penne, Strasbourgu, Warszawie i we Wrocławiu. Ważne miejsce w jego repertuarze, poza utworami z kanonu literatury gitarowej, zajmują kompozycje współczesne, które gitarzyście dedykowali Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Gerard Drozd i Dawid Pajdzik. Płytę debiutancką Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny i jego album Guitar Recital z dziełami J.S. Bacha, A. Tansmana, A. Piazzolli, K. Jarretta i P. Metheny`ego ciepło przyjęli słuchacze i krytycy muzyczni w całej Europie. Najnowszy compact disk Guitar sounds jazzy zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Wirtuoz dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w tym m.in. dla Radia Watykańskiego, Polskiego Radia i TVP3 Szczecin. Jako kameralista współpracuje z Ritą D`Arcangelo – flecistką, laureatką Global Music Award i Jakubem Bokunem – jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów mistrzowskich.

 

Szymon Morus

Szymon Morus – dyrygent, absolwent Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Rajskiego. W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Progress – młodego, dynamicznego zespołu, który od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Od października 2013 związany jest jako pedagog z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej. Jako dyrygent współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką. Szymon Morus stale propaguje muzykę współczesną młodych, polskich kompozytorów, dokonując szeregu prawykonań. W swym dorobku ma wiele nagrań płytowych. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Giovane”. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych projektów m.in.: „Gdańskich Impresji Muzycznych”, „Coś klasycznego dla Żaka Gdańskiego” czy „Otwieramy bramy muzyki”. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij