Data/Czas
Data: 28/10/2018
Czas: 18:00 - 21:00


„Z pieśnią polską przez wieki” w 100-lecie niepodległości – koncert w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej
im. Mikołaja z Radomia

28 X 2018 (niedziela) godz. 18:00 – Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej

Wykonawcy:
CAMERATA CRACOVIA
Marta Trybulec – sopran
Adrianna Bujak – sopran
Piotr Szewczyk – tenor
Agnieszka Szwajgier – flety proste, szałamaja, cornamusy
Agnieszka Mazur – flety proste, pomort, cornamusy
Justyna Krusz – viola da gamba
Ireneusz Trybulec – lutnia, kierownictwo

 

Z PIEŚNIĄ POLSKĄ PRZEZ WIEKI
Ideą programu jest prezentacja polskich pieśni od czasów najdawniejszych aż do okresu międzywojennego. Program rozpocznie się wykonaniem najstarszych polskich śpiewów jednogłosowych oraz wielogłosowych z czasów średniowiecza, i to zarówno z tekstem łacińskim jak i polskim. Kolejna epoka to renesans, bardzo ważny okres w kulturze i muzyce dawnej Polski. Utwory z tego okresu są licznie reprezentowane w programie, m.in. ze względu na renesansowe instrumentarium zespołu (lutnia, dawne instrumenty dęte).  Usłyszymy więc zarówno pieśni religijne z tamtych czasów a wśród nich psalmy Mikołaja Gomółki, jak i pieśni historyczne opowiadające o ówczesnych dziejach oraz opiewające wydarzenia na dworze królewskim na Wawelu (Pieśń o weselu Zygmunta Augusta, Pieśń o śmierci Zygmunta Starego). Epokę polskiego baroku wypełnią utwory wokalne pochodzące z rękopisu Połockiego, rękopiśmiennych zbiorów kantów rosyjskich oraz z manuskryptu Dominika Rudnickiego. Czasy klasycyzmu i oświecenia reprezentują m. in. kompozycje Kurpińskiego natomiast okres romantyzmu – pieśni Chopina i Moniuszki w niekonwencjonalnym opracowaniu na zespół instrumentów dawnych. Następnie poprzez kompozytorów przełomu XIX i XX wieku (pieśni Żeleńskiego i Paderewskiego) przejdziemy do czasów międzywojennych proponując słuchaczom kilka piosenek śpiewanych w II Rzeczypospolitej. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie wraz z publicznością znanej piosenki wojskowej Przybyli ułani pod okienko.

CAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.
Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem i Jerzym Zelnikiem, łącząc na koncertach dawną poezję i muzykę. Realizował też przez 7 lat projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy – Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach.
W 2007 r. „Camerata Cracovia” obchodziła 20-lecie swojego powstania (uroczysty koncert w „Collegium Maius” w Krakowie), natomiast w roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia zespołu.

Cena biletu: 15 zł.

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij