Data/Czas
Data: 28/10/2018
Czas: 18:00 - 21:00
„Z pieśnią polską przez wieki” w 100-lecie niepodległości – koncert w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej
im. Mikołaja z Radomia
28 X 2018 (niedziela) godz. 18:00 – Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej
Wykonawcy:
CAMERATA CRACOVIA
Marta Trybulec – sopran
Adrianna Bujak – sopran
Piotr Szewczyk – tenor
Agnieszka Szwajgier – flety proste, szałamaja, cornamusy
Agnieszka Mazur – flety proste, pomort, cornamusy
Justyna Krusz – viola da gamba
Ireneusz Trybulec – lutnia, kierownictwo
Z PIEŚNIĄ POLSKĄ PRZEZ WIEKI
Ideą programu jest prezentacja polskich pieśni od czasów najdawniejszych aż do okresu międzywojennego. Program rozpocznie się wykonaniem najstarszych polskich śpiewów jednogłosowych oraz wielogłosowych z czasów średniowiecza, i to zarówno z tekstem łacińskim jak i polskim. Kolejna epoka to renesans, bardzo ważny okres w kulturze i muzyce dawnej Polski. Utwory z tego okresu są licznie reprezentowane w programie, m.in. ze względu na renesansowe instrumentarium zespołu (lutnia, dawne instrumenty dęte). Usłyszymy więc zarówno pieśni religijne z tamtych czasów a wśród nich psalmy Mikołaja Gomółki, jak i pieśni historyczne opowiadające o ówczesnych dziejach oraz opiewające wydarzenia na dworze królewskim na Wawelu (Pieśń o weselu Zygmunta Augusta, Pieśń o śmierci Zygmunta Starego). Epokę polskiego baroku wypełnią utwory wokalne pochodzące z rękopisu Połockiego, rękopiśmiennych zbiorów kantów rosyjskich oraz z manuskryptu Dominika Rudnickiego. Czasy klasycyzmu i oświecenia reprezentują m. in. kompozycje Kurpińskiego natomiast okres romantyzmu – pieśni Chopina i Moniuszki w niekonwencjonalnym opracowaniu na zespół instrumentów dawnych. Następnie poprzez kompozytorów przełomu XIX i XX wieku (pieśni Żeleńskiego i Paderewskiego) przejdziemy do czasów międzywojennych proponując słuchaczom kilka piosenek śpiewanych w II Rzeczypospolitej. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie wraz z publicznością znanej piosenki wojskowej Przybyli ułani pod okienko.
CAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.
Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem i Jerzym Zelnikiem, łącząc na koncertach dawną poezję i muzykę. Realizował też przez 7 lat projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy – Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach.
W 2007 r. „Camerata Cracovia” obchodziła 20-lecie swojego powstania (uroczysty koncert w „Collegium Maius” w Krakowie), natomiast w roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia zespołu.
Cena biletu: 15 zł.