Data/Czas
Data: 17/09/2022
Czas: 18:00 - 20:00


„Muzyczna podróż jedwabnym szlakiem“ –  XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia
Sala Koncertowa ROK

Wykonawcy:
Jahiar Irani Sekstet w składzie:
Jahiar Irani – santur, śpiew,
Adeb Chamoun – arabskie instrumenty perkusyjne,
Apsara Afsanesara – taniec irański,
Wassim Ibrahim – oud,
Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemanche, śpiew,
Arad Emamgholi – daf,
Zofia Trystuła Hovhannisyan – obój, duduk.

Ceny biletów:
bilet normalny 20 złotych, bilet ulgowy 15 złotych.

Organizator koncertu: Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis”
Współorganizator koncertu: Radomska Orkiestra Kameralna

1. Jahiar Irani – absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku edukacji muzycznej, doktorant na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kompozytor, wokalista, Santurzysta, autor tekstów, aranżer. Artysta wydał dwie debiutanckie płyty. W roku 2000 płyta pod tytułem „ Teheran” muzyka folkowa, oraz w 2009 roku płyta „ Orient Brothers „ – elektro – orient . Jahiar współpracował m.in. z Andrzejem Smolikiem, VooVoo, Kayah, ( płyta Transoriental Orchestra- Word music ), Emamem (wirtuozem tabli), Khaledem Fuadem Heidarem (wirtuozem arabskiej lutni – ud), z Teatrem Lalki i Aktora im. J.CH. Andersena w Lublinie, Teatrem Polskiego radia, Audioteka ( kompozytor muzyki do Alchemika Paula Coelho oraz JUNUS EMRE). Kompozycje filmowe również nie są mu obce , w 2016 stworzył muzykę do polskiego serialu TVP1 „ Bodo „ ( biografia Eugeniusza Bodo”. Współpracował m.in. z Filharmonią Słupską, z Film Festiwal Cottbus w Niemczech, Filmowym Festiwalem w Uherskich Hradiszczach w Czechach, z festiwalem filmowym Rozstaje Europy. Film festiwal Zwierzyniec, Współpracował też z Arturem Orzechem ( dziennikarz radiowy i telewizyjny) prowadząc w całej Polsce wykłady naukowoartystyczne m.in. Palm Jazz Festiwal Gliwice.

2. Adeb Chamoun – pochodzi z Syrii z malowniczego miasteczka Hasaka. Urodzony w muzycznej rodzinie, skąd doświadczenie muzyczne zdobywał od najmłodszych lat. Jego nauczycielem był brat Abdul-obecny mistrz gry na instrumentach perkusyjnych w Syrii. Adeb Chamoun gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynowskich. tj riq, darabuka, tar,daf, cajon,conga.bongos.timbales. Muzykę którą gra jest w stylu jazzowym, etnicznym, arabskim, tureckim i perskim, latynowskim oraz folklor polski.Swoja kariere rozpoczynał w Domu Kultury w Hassaka, gdzie swoj talent rozwijał w miasteczku Alipo i Damszku gdzie brał udział w festiwalach muzyki orientalnej. Dzięki temu został zauważony przez Samira Kwefati wybitnego kompozytora muzyki orientalnej i klasycznej z którym nawiazała 3 letnią współprace. W 2007 przyjechał do Polski i zaczoł kariere muzyczną w Big Band pod batutom Kazimierza Chlebowskiego w Płockim Domu Kultury. Potem przeprowadził się do Warszawy gdzie nawiazał wspólpracę z zespołem Naxos gdzie Liderem zespołu jest Milo Kurtis.Cenionymi muzykami tego zespołu są równiez Kostek Yoriadis i Apostolis Anthymos z którymi udało się nagrać 2 płyty „Podróż do okoła mózgu” i Naxos Orchestra Live at Polin-Coexista. Kolejnym zespołem z którym nagrał płytę jest Klezmafor. Płyta zatytułowana „W górę” gdzie premiera miała miejsce na wielkiej scenie Filharmonii Białostockiej.Gościnie występował z Rzeszów Klizmar Bend na Festiwalu Wschód Kultury. Uczestniczył w wielu projektach zespołu Fuenty z Jaherem Irani i Kubą Niedoborek w których łączył rytmy orientalne z flamenco. Brał udział również w projekcie Trifonidis Illumination Bandi którą aranżował wybitny gitarzysta Maciej Trifonidis.Miał przyjemność zagrania kilku koncertów z Balkan Sevdah która łaczy wiele kultur z różnych instrumentów orientalnych.

3. Apsara Afsanesara – iranistka, tancerka, choreografka, instruktorka i badaczka, zajmuje się tańcem od 2005 roku. Apsara jest prekursorką tańców Iranu, Afganistanu i Azji Centralnej w Polsce. Jest absolwentką studiów licencjackich Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, studiów magisterskich z Choreografii i Teorii Tańca oraz Studiów Podyplomowych z Teorii i Krytyki Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała również Iranistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

4. Wassim Ibrahim – urodzony w Damaszku, w Syrii, w 21.03.1978 roku. W 1998 roku ukończył pierwsze studia z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach w Syrii. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i Oud. W latach 1990-1996 rozpoczął naukę gry na instrumencie – Oud, którą prowadził nauczyciel Fayez Zahe Aldin. Następnie rozpoczął studia na kierunku Harmonia i kontrapunkt, które prowadziła Prof. Bella Tagezieva. 2005 rok to początek kariery akademickiej w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia ukończył w 2010 roku, współpracując z wieloma wykładowcami. Jego edukację prowadzili profesorowie pochodzenia rosyjskiego: kompozycję wykładał Prof. Serge Kopperanov, teorię – Prof. Bella Tagezieva, dyrygenturę – Prof. Victor Babenko oraz Mr Missak Baghboudarian, dyrygent Syryjskiej Orkiestry Symfonicznej. W 2013 Ibrahim przeniósł się do Polski, aby ukończyć studia, Studia magisterskie ukończył w klasie prof. Józefa Rychlika a następnie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych (specjalność kompozycja), gdzie jego promotorem był prof. dr hab. Wojciech Widłak. Od 2020 roku jest członkiem zwyczajnym Związku Koła Kompozytorów Polskich. W 2020 roku został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D.2019 jako dyrygent Chóru w Kontakcie.

5. Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec oraz AM w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Koncertuje na rzadko spotykanych instrumentach, takich jak: kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz. Na stałe współpracuje z prof. Marią Pomianowską, Karoliną Cichą, Nikola Kołodziejczykiem, Gerardem Edery i Piotrem Kopietzem oraz okazjonalnie z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Jest założycielką zespołów T Aboret, Karma Trio, Wiklinowa, Andre the Giants (Rozen), z którymi czynnie koncertuje z autorskim programem. Artystka w swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania audio i video zrealizowane dla wytwórni płytowych, radia i telewizji. Koncertowała w Rosji, Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech, we Francji i w Polsce. Jest laureatką prestiżowych konkursów w dziedzinie muzyki tradycyjnej: – II miejsce z zespołem „Karma Trio” na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie – Indywidualna nagroda wokalna imienia Anny Kiełbusiewicz na Mikołajkach Folkowych w Lublinie – III miejsce z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie – Nagroda Publiczności z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie – I miejsce i Grand Prix z kwartetem „T Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie – Nagroda Publiczności z kwartetem „T Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie – Dwukrotne zakwalifikowanie się do Finału konkursu „Nowa Tradycja” w Warszawie wraz z zespołem „T Aboret”.

6. Arad Emamgholi – urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. Zaczął grać na dafie w wieku 5 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność muzyczną. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych i zdobył czterokrotnie nagrody na festiwalach w stanie Kurdystan i na terenie Iranu. Zagrał wiele koncertów z różnymi zespołami w Iranie i za granicą. Współpracował ze uznanymi kompozytorami takimi jak Ostad Ahmad Pejman, Farborz Lachini, Naser Razzazi i pracował także ze znanymi śpiewakami, takimi jak Ostad Seddiq Tarif, Hesamo – Al din Seraj, Hurvash Khalili, Ghasem Rafati. Nagrał również własna płytę „Shure Daf”. Koncertował w Danii, Turcji, Szwecji, Libanie i wielu innych krajach. Obecnie mieszka w Teheranie i jest nauczycielem gry na dafie, prowadzi warsztaty muzyczne i angażuje się w różne projekty muzyczne.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij