Data/Czas
Data: 31/03/2023
Czas: 18:00 - 20:00


Koncert w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Massimo Mercelli – flet,
Sarah McElravy – altówka,
Jurek Dybał – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie: Valentyn Silvestrov Elegia; Krzysztof Penderecki Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową, wersja na flet; Benjamin Britten Lachrymae (Łzy), na altówkę solo i smyczki; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fletowy D-dur KV 314, Symfonia A-dur KV 201;
Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł
II strefa –  bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł
Cena biletu w karnecie: 16 zł (min. 5 koncertów)

Sarah McElravy – Fot. Julia Wesely

Sarah McElravy – Kanadyjska skrzypaczka i altowiolistka Sarah McElravy to wszechstronna i fascynująca artystka, którą często można usłyszeć zarówno w repertuarze solowym, jak i kameralnym. Należy do nielicznego grona artystów, którzy w sposób mistrzowski opanowali grę zarówno na skrzypcach, jak i altówce, a jej kariera cieszy się ogromnym uznaniem i obejmuje występy na całym świecie. Jako solistka, Sarah McElravy występowała z wieloma czołowymi orkiestrami świata, wśród których najważniejszymi w ostatnich sezonach były: Filharmonia Helsińska, Praska, Narodowa w Warszawie, Liverpoolska, Orkiestra Symfoniczna z Trondheim, Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Moskiewska, Neapolitańska, Orkiestra Kameralna Bawarskiego Radia, Filharmonia w Sofii i wiele innych. Jako kameralistka, zapraszana była do tak prestiżowych miejsc jak wiedeńska Musikverein, Carnegie Hall, Kennedy Center, Suntory Hall, a na scenie pojawiała się u boku takich artystów jak Vilde Frang, Janine Jansen, Denis Kozhukhin, Andreas Ottensamer, Mischa Maisky, Eckart Runge, Boris Andrianov, czy Daniel Müller-Schott. Jest członkinią-założycielką wielokrotnie nagradzanego Linden String Quartet, którego interpretacje muzyczne zostały określone przez czasopismo „The Strad” jako „wytworne, promienne i wyraziste”. Sarah McElravy gra na skrzypcach Ferdinanda Gagliana z 1791 roku oraz altówce Lorenza Storioniego z 1785 roku, które zostały jej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung z Wiednia.
sarahmcelravy.com

Massimo Mercelli – Fot. Andrea Bernabini

Massimo Mercelli – Światowej klasy flecista, który może poszczycić się współpracą z wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej rzędu Krzysztofa Pendereckiego, Sofii Gubaiduliny, Philipa Glassa, Michaela Nymana, Luisa Bacalova, Richarda Galliano, Ennio Morricone, a także Giovanniego Sollimy, Nicoli Piovaniego, czy Gabriela Prokofiewa. Samouk, a następnie uczeń słynnych flecistów Maxence’a Larrieu i André Jauneta, regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Herkulessaal i Gasteig w Monachium, NCPA w Pekinie, Theatre Colón w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatro alla Scala, Auditorium RAI w Turynie, Victoria Hall w Genewie, St Martin-in-the-Fields i Wigmore Hall w Londynie, Parco della Musica w Rzymie, sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, audytorium ONZ w Nowym Jorku, Wielkiej Sali Mozarteum w Salzburgu, a także w Filharmonii Sankt-Petersburskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Berlińskiej i Filharmonii Moskiewskiej. Kilkakrotnie uczestniczył w Festiwalu z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej. W 2019 roku, z okazji swoich urodzin, wykonał dedykowany mu przez Michaela Nymana II Koncert w Teatro alla Scala w Mediolanie, a rok później, skomponowaną dla niego przez Ennio Morricone, Notturno Passacaglia. W 2023 roku, Massimo Mercelli wystąpi z I Solisti Veneti w premierowym wykonaniu 3 fenomeni – koncertów na flet i orkiestrę, napisanych dla niego przez zdobywcę Oscara Nicola Piovaniego.

Jerzy Dybał – dyrygent. W latach 2018-2021 dyrektor orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. Prowadzi grupę kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej im. J.I. Paderewskiego. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego. Działalność koncertową rozpoczął w wieku 15 lat stając się najmłodszym członkiem „Gustav Mahler Jugendorchester”, w której grał z dyrygentami, którymi byli m.in.: Claudio Abbado, Neville Marriner, Bernard Haitink. Jest laureatem konkursów kontrabasowych oraz konkursu instrumentów smyczkowych o stypendium „Yamaha Music Foundation of Europe”. W latach 1996 – 2001 był stałym współpracownikiem ”Sinfonii Varsovii” oraz „Polskiej Orkiestry Kameralnej” a następnie (2001-2003) kontrabasistą „Monachijskiej Filharmonii”. Członek założyciel „Mahler Chamber Orchestra”, powstałej z inicjatywy Claudio Abbado. Współpracował również z Orkiestrą Radia Bawarskiego – „Simphonieorchester des Bayerischen Rundfunks”. Obecnie jest „Stimmführerem” grupy kontrabasów Filharmoników Wiedeńskich oraz Orkiestry Opery Wiedeńskiej. Jako solista oraz kameralista koncertuje z takimi orkiestrami i zespołami jak: Orkiestra Kameralna Wratislavia, „Kwartet Śląski”, zaś wśród jego partnerów muzycznych znajdują się: Chee-Yun, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Piotr Pławner, Wadim Brodski, Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Władysław Kłosiewicz czy Tytus Wojnowicz. Wystąpił m.in. na: ”Festiwalu Muzycznym w Łańcucie”, ”Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena”, ”Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju” i innych. Za nagrania płytowe został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Muzyczną Fryderyk, zaś jedno z jego nagrań (z K.A. Kulką) uzyskało status „Platynowej Płyty”. W kręgu zainteresowań artysty znajduje się również stylowe wykonawstwo muzyki dawnej. W tej dziedzinie współpracował z m.in. z dyrygentami Trevorem Pinnockiem oraz Marc Minkowskim.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij