Data/Czas
Data: 08/04/2022
Czas: 18:00 - 20:00


Koncert w ramach 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
„Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu”
Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Martin James Bartlett – fortepian (występuje dzięki uprzejmości Warner Classics),
Lukáš Pohůnek – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie:
W.A. Mozart – Adagio i Fuga,
L.van Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19,
K. Penderecki – Sinfonietta No.1,
G. Bacewicz – Divertimento na smyczki.

 

Ceny biletów:
I strefa –  bilet normalny 22 zł, bilet ulgowy 20 zł
II strefa –  bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 16 zł
Cena biletu w karnecie: 16 zł (min. 5 koncertów)

Martin James Bartlett – pianista dysponuje niezłomną techniką, a gra z dojrzałością i elegancją rzadko spotykaną u osób tak młodych. Podpisał kontrakt na wyłączność z wytwórnią Warner Classics i w maju 2019 roku wydał swój pierwszy album, poruszający temat miłości i śmierci w dziełach Bacha, Liszta, Schumanna, Granadosa, Wagnera oraz Prokofiewa. Jednym z pierwszych sukcesów Martina Jamesa Bartletta było zdobycie I nagrody w konkursie BBC na „młodego muzyka roku” w 2014 roku. Pozwoliło mu to rozpocząć współpracę z Orkiestrą Symfoniczną BBC, Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC, Orkiestrą Symfoniczną Bournemouth oraz Królewską Orkiestrą Filharmoniczną, jak również udać się na serię recitali w całym kraju. W 2015 roku zadebiutował w BBC Proms, wykonując Rhapsody in Blue Gershwina wraz z Królewską Orkiestrą Filharmoniczną. W kolejnym roku miał możliwość uświetnienia mszy dziękczynnej z okazji 90-tych urodzin Królowej Elżbiety II. W 2017 roku, jeszcze w trakcie studiów licencjackich w Royal College of Music, gdzie studiował pod okiem prof. Vanessy Latarche, został ćwierćfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna, zaś w 2020 roku został zdobywcą pierwszej nagrody na pierwszym Międzynarodowym Konkursie Virtualoso w Cleveland. W 2021 roku ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie i magisterskie oraz uzyskał dyplom artystyczny Royal College of Music, odbierając nagrodę Queen Mother Rosebowl z rąk Księcia Karola.

Opisany przez prof. Kurta Masura jako „wybitny, utalentowany i bardzo inspirujący” Lukáš Pohůnek jest jednym z wschodzących dyrygentów swojego pokolenia. Urodził się w rodzinie muzyków w Żylinie w październiku 1988 roku. Tam później uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego i ukończył studia na trąbce w klasie swojego ojca Jana Pohůnka. Następnie uczęszczał na zajęcia prof. Leoša Svárovskiego w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie uzyskał tytuł magistra dyrygentury. W tym czasie odbył również Erasmus Exchange w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie studiował u prof. Rafała Jacka Delekty i prof. Tadeusza Strugały. Po studiach kontynuował swoją formację muzyczną u prof. Kurta Masura w Manhattan School of Music w Nowym Jorku (MSM Special Programs – Kurt Masur Conducting Seminar) oraz w Mendelssohn House & Felix Mendelssohn Bartholdy Foundation w Lipsku (International Mendelssohn Academy). W Wielkiej Brytanii uczęszczał na kursy mistrzowskie dyrygentury prof. Marka Herona w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Do tej pory rozwinął silną pozycję jako dyrygent gościnny i współpracował z takimi orkiestrami jak London Philharmonic Orchestra, Southbank Sinfonia London, MSM Symphony Orchestra New York, Leipziger Symphonieorchester, Radio-Television Symphony Orchestra Belgrade, Słowacka Orkiestra Filharmoniczna Bratysława, Słowacka Filharmonia Państwowa Orkiestra Koszyce, Sinfonietta Bratysława, Państwowa Orkiestra Kameralna Žilina – Słowacka Sinfonietta, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej Kraków, Państwowa Filharmonia im. Tadeusza Bairda Zielonogórska, Orkiestra Filharmonii im. Zagrzeb i inne. Zaangażowanie w dziedzinie opery sprawia, że podejmuje współpracę jako asystent i dyrygent gościnny z takimi instytucjami, jak Słowacki Teatr Narodowy w Bratysławie i Teatr Państwowy w Koszycach. Jako asystent dyrygenta Lukáš współpracował z Maestrosami Vladimirem Jurowskim, Jamesem Juddem, Oliverem von Dohnányi, Rastislavem Štúrem i Karolem Kevickým. W 2016 roku zadebiutował z Oltenia State Philharmonic w Krajowej w ramach „EUROPA SEASON” jako najmłodszy gościnny dyrygent ze wszystkich dwudziestu ośmiu krajów UE. Wśród najwyższej klasy instrumentalistów, z którymi do tej pory współpracował, znajdują się takie osobistości jak Maestra Julia Fischer, Maestro Roman Patkoló czy Maestra Agata Szymczewska. Oprócz repertuaru symfonicznego, szczególne zainteresowanie Lukáša budzą dzieła Szostakowicza, Prokofiewa i Strawińskiego. Znacząca część jego repertuaru zbudowana jest na dziełach symfonicznych i operowych Suchonia, Cikkera, Martinů i Janáčka. Wśród preferowanych przez niego stylów komponowania muzyki współczesnej są style Pendereckiego, Pärta, Vasksa, Zeljenki i Kanczeli. Lubi także wykonywać muzykę filmową i chętnie przyjmuje repertuar alternatywny.

Współorganizator:

Patronat medialny:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij