Data/Czas
Data: 29/09/2018
Czas: 18:00 - 20:00


Inauguracja sezonu 2018/2019

Wykonawcy:
Kwartet Śląski
Robert Kabara – dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie:
Edward Elgar: Introdukcja i Allegro
Grażyna Bacewicz: Kwartet nr IV
Antonin Dworzak: Serenada E-dur na smyczki

Kwartet Śląski

Na początek sezonu mocne uderzenie za sprawą wybitnych gości. Krytycy piszą o nich: „Grę tego zespołu cechuje bowiem cudowna homogeniczność brzmienia oraz coś, co określiłbym jako zbiorową wyobraźnię, jedność intencji we wszystkich elementach. A przy tym ta wspaniała kolorystyka! W takiej interpretacji kwartety Tansmanna, Bacewiczówny i Ravela stały się ekspresyjnymi i pełnymi barw obrazami, żywymi i przykuwającymi uwagę od pierwszego do ostatniego dźwięku…” (Witold Paprocki Ruch Muzyczny 7.01.2001). Taki właśnie jest Kwartet Śląski, który obchodzi jubileusz 40-lecia. W skład zespołu wchodzą: Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Arkadiusz Kubica (skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka) i Piotr Janosik (wiolonczela). Kwartet został założony w 1978 jako zespół studencki i nieprzerwanie gra do dziś. Obecnie uznawany jest za jedną
z najważniejszych tego typu grup w Polsce. W ciągu swojej działalności otrzymali wiele nagród w kraju i za granicą, m.in. „Fryderyk” (1996, 1998, 2005, 2017), Złoty Krzyż Zasługi 1999 (od Prezydenta RP), „Gloria Artis” (2008), Gramophone Classical Music Awards (2017). Ponadto występowali na prestiżowych festiwalach muzycznych i wielokrotnie koncertowali na scenach całego świata. W swoim repertuarze posiadają przede wszystkim muzykę współczesną, ale nierzadko sięgają do klasyki.

 

Robert Kabara

Zespół wykona Kwartet nr IV Grażyny Bacewicz – pełen fantazji utwór, w którym możemy dostrzec wyraźny wpływ polskiej muzyki ludowej, a nawet zapożyczenia z muzyki hiszpańskiej. Natomiast wspólnie z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Roberta Kabary Kwartet Śląski zagra Introdukcję i Allegro Edwarda Elgara. Muzyka tego brytyjskiego kompozytora już od pierwszych dźwięków przeniesie nas na otwarte przestrzenie walijskich wybrzeży. Łagodne brzmienie kwartetu uzupełnia orkiestrę tworząc utwór żywiołowy, a zarazem bardzo wymagający dla wykonawców. W drugiej części sobotniego koncertu zabrzmi jedno z najpiękniejszych dzieł stworzonych na orkiestrę kameralną – Serenada E-dur Antonina Dworzaka.
Gwarantujemy, że koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Sponsor koncertu:

KUP BILET

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij