Data/Czas
Data: 29/05/2021 - 16/06/2021
Czas: 18:00 - 20:00


HARVEY HOPE – DZIEŁA NIEDOKOŃCZONE

29.05.2021 (sobota), Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, godz.18:00

30.05.2021 (niedziela), Sala Koncertowa ROK w Radomiu, godz.18:00

16.06.2021 (środa), Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, godz. 19:00

Wykonawcy:
Jakub  Kościuszko – gitara
Szymon Morus – dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna
Izabella Starzec
– prowadzenie koncertów

Ceny biletów na koncert w dn. 30.05.2021 (niedziela), Sala Koncertowa ROK:
I strefa –  bilet normalny 22 zł, bilet ulgowy 20 zł
II strefa –  bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 16 zł
Cena biletu w karnecie: 16 zł (min. 5 koncertów)

Harvey Hope

Harvey Hope (1943 – 2014) – angielski muzyk, gitarzysta, kompozytor, konsultant historyczny „Classical Guitar”, pedagog, pisarz i kolekcjoner, członek Królewskiego Towarzystwa Muzycznego. Był czołowym autorytetem w dziedzinie gitary barokowej oraz wirtuozem dającym publiczności unikalną możliwość usłyszenia i podziwiania rzadkich instrumentów spotykanych głównie w muzeach. Recitale, płyty, nagrania dla radia i telewizji wczesnej muzyki gitarowej wykonywanej na oryginalnych siedemnastowiecznych instrumentach to dorobek jego międzynarodowej kariery.  Współpracował z wieloma znanymi orkiestrami jak London Philharmonic, BBC Concert Orchestra, Royal Ballet, a także komponował muzykę dla Royal Shakespeare Company, BBC Symphony Orchestra, programów telewizyjnych oraz muzykę filmową. Harvey Hope koncertował na całym świecie, jednak kraje Europy Środkowej i Wschodniej darzył szczególnym sentymentem, zwłaszcza Polskę i Czechy. Po raz pierwszy zawitał tu na początku lat dziewięćdziesiątych i wracał bardzo często przez ponad dwadzieścia lat, wykonując recitale m.in. w Pradze, Kutnej Horze, Mikulovie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Lublinie. Koncertował, prezentując wspaniałą muzykę i wyjątkowe instrumenty, a także nawiązywał przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwały wiele lat. Lubelscy melomani wciąż wspominają jego koncerty z 1999, 2001 i 2005 roku. Ceniony przede wszystkim jako znakomity instrumentalista, był także utalentowanym kompozytorem. Jego utwory są emocjonalne, romantyczne i romantyzujące, czarujące, osobiste i „malownicze”. Wiele z nich nie było jeszcze wykonywanych – jak do tej pory pozostają nieodkryte. Nieustannie absorbowało go wiele projektów. Pracowity i kreatywny, odszedł zbyt wcześnie, pozostawiając kilka z nich niedokończonych – książki i płyty czekały na wydanie, a muzyka na swoich wykonawców. I don’t want to die yet, I haven’t finished my projects… Te słowa to jego dziedzictwo, testament i motto.

 

Cykl koncertowy prezentujący po raz pierwszy kilka z jego kompozycji wpisuje się w większy projekt – próbę „ocalenia” części jego twórczości. To także odkrywanie jednego z mniej znanych talentów tego niezwykłego człowieka i hołd składany jego twórczości. W ramach projektu pośmiertnie zostały wydane książki jego autorstwa m.in. autobiografia artysty i The Hope Collection – katalog instrumentów, a także trzypłytowy album Baroque Guitar. Wszystkie wydawnictwa są niekomercyjne, w bardzo niewielkich nakładach.
Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Szymona Morusa oraz Jakub Kościuszko (gitara) wykonają, m.in. Herâstrâu op 51 na orkiestrę kameralną, Fantasie op 55 na gitarę i orkiestrę kameralną i De Madrugada op 56 – Concertino na gitarę i orkiestrę smyczkową.
Koncerty w Lublinie i Radomiu to dopiero początek… Serdecznie zachęcamy do śledzenia dalszych wydarzeń, związanych z odkrywaniem muzyki Harveya Hope’a.
Aranżacji utworów dokonali Jakub Zwarycz oraz Leszek Kołodziejski.

Jakub Kościuszko

Jakub Kościuszko – gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego. Naukę gry na gitarze kontynuował w klasie maestro Zorana Dukića w haskim Królewskim Konserwatorium Muzycznym. Udoskonalał też swoje umiejętności techniczne i interpretacyjne biorąc udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez takie sławy jak: Roberto Aussel, Abel Carlevaro, Oscar Ghiglia, Pavel Steidl i Scott Tennant. Zdobywał cenne laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. W roku 2010 na przykład, podczas Accademia Musicale Chigiana w Sienie otrzymał dyplom z wyróżnieniem i stypendium Oscara Ghigli. Stopień doktora sztuk muzycznych uzyskał we wrocławskiej akademii w roku 2016. Występował m.in. z orkiestrami filharmonii szczecińskiej, świętokrzyskiej, zielonogórskiej i łomżyńskiej. Koncertował w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, na Słowacji i we Włoszech podczas festiwali muzycznych w Douai, Łodzi, Penne, Strasbourgu, Warszawie i we Wrocławiu. Ważne miejsce w jego repertuarze, poza utworami z kanonu literatury gitarowej, zajmują kompozycje współczesne, które gitarzyście dedykowali Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Gerard Drozd i Dawid Pajdzik. Płytę debiutancką Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny i jego album Guitar Recital z dziełami J.S. Bacha, A. Tansmana, A. Piazzolli, K. Jarretta i P. Metheny`ego ciepło przyjęli słuchacze i krytycy muzyczni w całej Europie. Najnowszy compact disk Guitar sounds jazzy zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Wirtuoz dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w tym m.in. dla Radia Watykańskiego, Polskiego Radia i TVP3 Szczecin. Jako kameralista współpracuje z Ritą D`Arcangelo – flecistką, laureatką Global Music Award i Jakubem Bokunem – jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów mistrzowskich.

Szymon Morus

Szymon Morus – dyrygent, absolwent Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Rajskiego. W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Progress – młodego, dynamicznego zespołu, który od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Od października 2013 związany jest jako pedagog z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej. Jako dyrygent współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką. Szymon Morus stale propaguje muzykę współczesną młodych, polskich kompozytorów, dokonując szeregu prawykonań. W swym dorobku ma wiele nagrań płytowych. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Giovane”. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych projektów m.in.: „Gdańskich Impresji Muzycznych”, „Coś klasycznego dla Żaka Gdańskiego” czy „Otwieramy bramy muzyki”. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.

Izabella Starzec – doktor nauk humanistycznych (historia), magister sztuki muzycznej (pedagogika wokalna, teoria muzyki) – studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dziennikarka, publicystka i krytyk muzyczny. Była wieloletnią współpracownicą TVP Wrocław. Autorka szeregu programów muzycznych i kulturalnych związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Jej recenzje i teksty ukazywały się w gazetach i periodykach „Dziennik”, „Gazeta Wyborcza”, „Ruch Muzyczny”, „Muzyka21”, „Dolny Śląsk”, „Jazz Forum”. Doświadczenie zawodowe obejmuje również prelekcję muzyczną we współpracy z licznymi muzycznymi, kulturalnymi koncertowymi instytucjami. Pracowała we wrocławskim szkolnictwie muzycznym II stopnia i w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Również jako rzecznik prasowy i osoba odpowiedzialna za PR w macierzystej uczelni. Była głównym specjalistą ds. muzyki w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Obecnie pracuje w Kobierzyckim Ośrodku Kultury, jako osoba odpowiedzialna za promocję wydarzeń kulturalnych i związana jest zawodowo z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij