Marcin Król

Marcin Król – urodził się w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) w klasie prof. Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpił w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach.

Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, „Wildwood Opera Festival Orchestra” w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym „Schloss Zwingenberg” w Heidelbergu (Niemcy). Ponadto współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen (Niemcy), Limburg Symphonie Orkest (Holandia), Liege Philharmonic Orchestra (Belgia) oraz Camerata Vivaldi (Szwajcaria/ Niemcy). Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, a także gościnnym koncertmistrzem orkiestry „Intercamerata”.

Marcin Król interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki, czego dowodem są jego autorskie projekty muzyczne takie jak: „Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej” oraz „Muzyka i poezja”.

Z tymi projektami wystąpił min. na międzynarodowym festiwalu „Muzyczna Wiosna” na Politechnice Łódzkiej, na festiwalu „Europa – Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich” w Lublinie, na festiwalu „Summer Music Festival” w Wieliczce, na festiwalu „Głosy o zmroku” w Warszawie, na festiwalu kultury żydowskiej „MiszMasz” w Lublinie, na festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn w Sopocie oraz na festiwalu filmu i sztuki “Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków „Radomskiej Orkiestry Kameralnej”, nagrał “Kwartet na czworo skrzypiec” Grażyny Bacewicz. W 2012 roku Król wystąpił w Filharmonii Berlińskiej wykonując „Kwintet fortepianowy” Juliusza Zarębskiego.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij